Divadelní hra Převýchova v díře (vloženo: 3. 11. 2019)
Představení pořádá Kulturní komise obce Dobrá. Cena vstupenky je 50 Kč za jednu osobu, vstupenky je možné koupit na obecním úřadě. Akce se koná u příležitosti 30 let od Sametové revoluce.
Divadelní hra Převýchova v díře je inspirována autobiografickým románem Ladislava Vrchovského Z Podzemí ke slunci.
Hra vypráví příběh chlapce Vladimára Horského, který se v roce 1948 narodil rodičům Jolaně a Karlovi Horským, členům západního odboje.
Rodinný původ zásadně ovlivnil Vladimírův život v podmínkách totalitního komunistického režimu v Československu v letech 1948-1989.
Ladisla Vrchovký je český novinář, divadelní publicista a kritik. V letech 1969 – 1989 pracoval v dolech OKD, kam byl umístěn za trest coby odpůrce srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V listopadu 1989 se zapojil do Sametové revoluce a vedl Stávkový výbor horníků v OKD.
Působil jako herec, dramaturg a režisér v neprofesionálních divadlech, od roku 1989 se věnuje profesionální divadelní kritice. Publikuje v divadelních novinách a Českém rozhlasu 3 Vltava, podílí se na divadelní rubrice v Kulturním internetovém deníku Ostravan.cz
V roce 2017 vydal v nakladatelství CDK Brno autobiografický román s názvem Z podzemí ke slunci.
V roce 1948 se v Československu chopila moci Komunistická strana Československa. KSČ vládla v zemi následujících čtyřicet let a její vedoucí úloha ve státě byla zakotvena i v ústavě státu. Ústavně danou vedoucí úlohu KSČ zrušil až demokratický parlament v roce 1990. Komunisté svoji moc udržovali totalitními praktikami, nepřipustili politickou opozidi, svobodu slova. Do vedoucích funkcí ve školách, v průmyslových podnicích i ve státní správě byli jmenováni lidé na základě schválení okresním výborem KSČ. Represe režimu na konci osmdesátých let přivodily sametovou revoluci a návrat svobody a demokracie.