Dnes je pátek 18. 8. 2017
Svátek má Helena

AktualityVelká Doberská

Neděle - 6. 8. 2017

P O Z V Á N K A (aktualizováno 4.srpna 2017)

 

DEN OBCE DOBRÁ – VELKÁ DOBERSKÁ 2017

 

Sobota 26. srpna 2017                       multifunkční hřiště

 

     V minulém čísle jste si mohli přečíst o přípravách nejvýznamnější společenské a kulturní akce v životě naší obce – o Dni obce – Velké Doberské 2017. Její patnáctý ročník se uskuteční 26. srpna 2017 na multifunkčním hřišti u základní školy. Dnes přináším další informace.

     Úvod oslav bude patřit soutěžním týmům, které se budou snažit usmažit ten nejlepší bramborový placek! V tomto klání jde o prestiž, o dobré jméno, a účast přislíbili také naši přátelé z Polska. (Poznámka: Žádám všechny naše spolky, kluby, svazy, sportovce nechť se přihlašují na email mistostarosta@dobra.cz). Soutěžní tým, který je tvořen třemi osobami, nepotřebuje nic než elán, nadšení a chuť pobavit diváky i sebe samotné. Všechny potřebné suroviny, včetně nádob a ingrediencí dodá pořadatel. Začátek Mezinárodní soutěže v přípravě bramborových placků je ve 13.30 hodin pod pódiem!

 

    

Od 14.30 hodin bude pódium patřit našim nejmenším – dětem z mateřské školy. Sboreček „Paprsek“ si každé svoje vystoupení náležitě
užívá, zpívá s nadšením a mnohé diváky svým výkonem zcela jistě dojme k slzám.

Dětský pěvecký sbor Paprsek vznikl v roce 2013 a prezentuje Mateřskou školu Dobrá na různých akcích a vystoupeních. Na každém vystoupení můžete spolu s dětmi a paní učitelkami vidět malého roztomilého maskota „Paprska“.

I tento rok vás děti potěší zpěvem lidových písní i veselým tancem.

Propojení hudby a pohybu má velký význam pro celkovou tělesnou, duševní i duchovní harmonizaci člověka.

Dětský pěvecký sbor Paprsek vede paní učitelka Bc. Marie Adamusová a paní učitelka Mgr. Ludmila Sikorová .

 

     Již tradičními se stala vystoupení folklorních souborů ze spřátelených obcíOchodnica (SK) a Mucharz (PL). Soubory se vždy snaží předvést co nejlepší výkon, zaujmout diváky svou choreografií, vysokou mírou profesionality.

 

Ze slovenské Ochodnice přijedou dámy, které jsou známé pod názvem Seniorka a také folklorní soubor Kýčera.

 

 Pěvecký soubor Seniorka se do Dobré vždy velmi těší. Vzhledem k tomu, že „dámy“ jsou velmi aktivní, očekáváme nové písně a skvělou zábavu.

     Soubor je velmi mladý a tvoří jej 14 členů. Reprezentuje svou obec na festivalech a přehlídkách po celém Slovensku (Kysucké Nové Mesto, Čadca), ale i v Polsku. Vedoucím souboru je paní Emília Gáborová.

 

Folklorní soubor Kýčera rozdává radost písněmi i tancem již od roku 1972. Zakladatelkou a první uměleckou vedoucí byla paní Mária Ďurošková (maminka současného starosty Ochodnice), v současné době je vedoucí paní  Anna Vavríková. Kýčera byla původně ryze ženským souborem, později začala účinkovat jako smíšený pěvecký soubor. Reprezentovala obec  na mnohých okresních folklorních festivalech, např. na Beskydských slavnostech v Turzovce. Získala první místo ve státní soutěži v Rimavské Sobotě.

 V Dobré nebude Kýčera vystupovat poprvé, i proto se můžeme těšit na pásmo známých písní a scének, které vycházejí z historie Kysuckého kraje.

 

Soubor JASZCZUROWIANKI vznikl v roce 1988 a od počátku se aktivně účastnil

všech zábavných a společenských akcí konaných v polské obci Mucharz a okolí. Texty jejich písniček – jak samy členky uvádějí – poskytuje sám život, proto se často objevují motivy přírody, sousedských vztahů, lásky k „rodné hroudě“, k políčkům a zahrádkám. K nám do Dobré se ženy a dívky nechystají poprvé, byli zde již v roce 2015 a na vystoupení se moc těší!

 

Letos k nim domácí pořadatelská obec nominovala jako svého reprezentanta Lašskou divadelní společnost Gigula v čele s lašským králem panem Zdeňou Vilušem Krulikovským! Soubor má v repertoáru ty nejkrásnější lidové písně z moravského a slezského Lašska – od Poodří až k Babí hoře, a také veselé písničky a kuplety z našeho regionu – názvy některých z nich vám možná napoví: „V jednym dumku na Zarubku“, „Naš stařyček něboštiček“, „Za lasami, za gorami“. Budou reprezentovat naši obec a fotka s lašským králem není vůbec běžná věc!

 

     Velká Doberská ale není „jen o folkloru“.

 

Každý návštěvník si najde něco pro sebe. Po slavnostním zahájení a předání ceny obce (v 16.20 hodin) začne podvečerní část a jako první se představí školní kapela Náhoda, vystoupí společně úplně naposled, proto předpokládáme velký dav fanoušků pod pódiem.

Začínající kapelu Náhoda (všichni členové jsou žáci ZŠ Dobrá!) tvoří pět hudebníků :  zpěvačka Nela Žáková – žákyně 8. ročníku ( mimochodem vyhrála Grand Prix  Baltic Super Star v Petrohradě 2016. A letos na „Slovanském  bazaru“  (tzv. Eurovize východu) v běloruském Vitebsku  Nela obhájila 3. místo v kategorii do 15 let) hraje na saxofon i zpívá v seskupení Šuba Duba Band.

Klávesistka Natálie Žáková  se odmalička  snaží prosadit i  jako budoucí herečka, každým rokem vyhrává krajské kolo recitace, 4 roky zpívá, 7 let chodí na klavír, věnuje se na ZUŠ v  F-M oboru herectví.  Od příštího roku bude navštěvovat uměleckou školu grafický design.

Lídr celé kapely je však Dominika Žváková, která studuje na Gymnáziu na Cihelní, ovládá bravurně nejen elektrickou kytaru, ale i bicí a rovněž hraje na klávesy, foukací harmoniku a ukulele. Přispívá také vlastní hudební tvorbou.

Jakub Sklář, budoucí student průmyslové školy v F-M krom lásky k bubnům kope fotbal za Dobrou.

Michal Bojko, basový kytarista skupiny, skvělý muzikant a skaut tělem i duší,  improvizuje na elektrickou kytaru a rád si zahraje i na ukulele. Vybral si za své příští působiště průmyslovou školu ve F –M.

Současný   repertoár mladé kapely se vyznačuje poprockovými coververzemi, ale dvě vlastní písně kapely Náhoda zazněly v letošním březnu na školní hudební soutěži Dobrá vize.

A pak že pod pódiem nebude plno! Skauti, fotbalisti, fanynky z jiných odvětví – přijďte si poslechnout Náhodu, než se kroky každého jejího člena uberou úplně jiným směrem.

 

Fanoušci „toho dobrého z Dobré“ by měli vytrvat – před pódiem se představí děvčata a chlapec ze tříd 4. A a B se svým tanečním vystoupením, které jim pomohly připravit paní učitelky Jiřina Zachníková a Radka Jelínková. Držíme vám palce, tanečníci! A ještě jedno parádní číslo – tentokrát v podání oddílu juda. Dynamika, rychlost, kvalita provedení, nadšení a ovace přítomných diváků doprovázejí sestavy nejmladších i těch zkušenějších. Do toho, judisté!

 

Je dobrým zvykem ozvláštnit každý ročník Velké Doberské něčím zajímavým. Letos se takovou poslechovou lahůdkou mohou stát Chanson Tap, duo, které tvoří Šárka Secová a Igor Šelechovský.

 

Šárka Secová je rodačka z Českého Těšína. Hudební vzdělání získala na místní ZUŠ, kde navštěvovala obor sólový a sborový zpěv, hru na kytaru a tanec. Už jako malá si zamilovala šansony Hany Hegerové. Šárčina nezaměnitelná altová barva hlasu ve spojení se spontánním, energickým, osobitým projevem si získává publikum napříč generacemi. Zpívá česky, slovensky, polsky, anglicky a francouzsky. Její doménou je šanson, blues, jazz, soul...

 

Igor Šelešovský hrál od dětství na celou řadu nástrojů - akordeon, flétna, klarinet, bicí, piano, kytara, z nichž se postupem času začal věnovat především kytaře. Studoval brněnskou konzervatoř, kde od kytary dezertoval k pianu a ke konci studia konzervatoř opustil, protože začal ztrácet radost z hudby. Během studia jej velmi ovlivnil jazzový kytarista Milan Kašuba, ke kterému chodil na soukromé hodiny a hraní v kapele s brněnskou šansoniérkou Janou Musilovou. Poté strávil několik let v zahraničí hraním na ulici - Itálie, Francie, Španělsko, Turecko, Kalifornie, Anglie, Irsko. Na konci tříletého pobytu v Dublinu, kde jej krom hudby živila i práce zahradníka se seznámil s technikou hry "eight finger guitar tapping," ve které se našel a věnuje se jí doposud.

 

Fanoušci rockové muziky si mohou v programu zvýraznit 18. hodinu. Pořadatelé Velké Doberské se vždy snažili dát možnost místním kapelám. Ani letošní rok nebude výjimkou. A právě kolem 18. hodiny vám představíme metalové melodiky  – Final Destiny.

 

Kapela Final Destiny vznikla v zimě v roce 2012. V té době hudebníci přesně nevěděli, jakým směrem se vydat, proto repertoár tvořily především covers nejrůznějších kapel.

V té době kapelou prošlo několik zpěváků, zpěvaček a klávesáků.

Stálá sestava se vystříbřila až v roce 2014, kdy se definitivně postavila za mikrofon zpěvačka San.

Kapela se rozhodla zaměřit na vlastní tvorbu, která se nese v duchu melodického metalu. Více informací naleznete na www.finaldestiny.cz

(Na webové stránce jsou uváděni jako kapela z Frýdku-Místku, ale jejich kořeny jsou v Nošovicích, Sedlištích i v Dobré!)

 

     První hlavní hvězdou Dne obce Dobrá 2017 budou Lake Malawi. Hrají velmi kvalitní, docela náročnou rockovou muziku, jejich frontman Albert Černý se obklopil skvělými muzikanty a s přibývajícími koncerty společně vytvářejí velmi dobrou atmosféru.

(Více informací naleznete na www.lakemalawimusic.com).

 

     V á c l a v  N e c k á ř  v  D o b r é

 

     V momentě, kdy dohrají Lake Malawi, bude pravděpodobně areál hřiště ponořen do tmy a ze všech stran bude cítit napětí a hmatatelné očekávání. Heslo „Na každé Velké Doberské aspoň jedna LEGENDA“ naplníme měrou vrchovatou i v letošním roce.

Jsme přesvědčeni, že nálada v celém areálu bude náramná, atmosféra skvělá a přivítání jakbysmet – do Dobré totiž dorazí legenda české populární hudby, pan Václav Neckář. Spolu s bratrem Janem a kapelou Bacily se stanou právě oni tím pravým letošním tahákem obecních oslav. Jejich vystoupení je plánováno na 20.30 hodin.

Abych vám pomohl přiblížit atmosféru aktuálních vystoupení a koncertů pana Václava Neckáře se skupinou Bacily, dovolil jsem si použít text paní Romany Havlánové z „Jineckých slavností“ z června tohoto roku:

Najednou je pátá hodina odpolední a na scénu přichází již očekávaná pěvecká legenda Václav Neckář s kapelou Bacily a sklízí již na začátku ohromný aplaus. Začíná písní „Ša la la la li“, při které se k němu přidávají svým zpěvem i návštěvníci. Pokračuje písní „Stín Katedrál“, kterou v roce 1966 nazpíval s Helenou Vondráčkovou v divadle Rokoko. Následující věc uvádí slovy: „Píseň, kterou možná znáte z filmu Pelíšky.“ To už znějí první tóny skladby „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě“. Při krásné a pomalé písni „Tak mi ruku dej“ schází dolů z pódia a podává si ruku s fanoušky v prvních řadách. Posluchači si zpívají, tleskají a užívají si tu nádhernou atmosféru. „Tuhle píseň určitě znáte z rádia Blaník. To jsme byli s kolegy v roce 1968 ve Francii. Chodil jsem tam po nábřeží a zašel do krámku s deskami. Tam se mi líbila jedna skladba a poprosil jsem Zdeňka Rytíře, aby mi ji přeložil. A tak vznikla píseň „Kdo vchází do tvých snů, má lásko“." takto si uvedl písničku sám Václav Neckář. Lidé nadšeně zpívají, tančí a Vašek sklízí velkolepý aplaus, což komentuje prostým slovem: „Nezapomněli.“ Dále zní skladby jako „Tvým dlouhým vlasům“, „Podej mi ruku a projdem Václavák“, „Časy se mění“ nebo „Doktor Dam Di Dam“, kterou pan Neckář věnoval všem sestřičkám. Koncert končí písní „Andělé strážní“, za níž sklízí velký ohlas. Fanoušci pějí s ním, tleskají a ke konci skladby se dožadují přídavku. Z davu někdo křičí „Půlnoční“ a Václav ji opravdu začíná zpívat, čímž si vyvolává velké ovace. Tato píseň je tak nádherná, že sama o sobě vytváří ohromně úžasnou atmosféru. A úplným závěrem zaznívá pomalá melodická a hezká píseň „Všechno je jenom jednou“.

 

Vskutku povedený popis atmosféry a průběhu koncertu s výčtem skladeb, které ten večer zazněly…a mne hned napadlo, co takhle pana Václava, tedy Vaška, přivítat…třeba nějakým transparentem nebo při „Půlnoční“ – která zcela jistě zazní – rozsvítit mobily a umocnit ještě více okamžiky prožité nádhery? Je to na vás, přátelé…

Vystoupení Václava Neckáře na naší Velké Doberské 2017 se blíží! Nabývá reálných obrysů – obdržel jsem playlist, soupis skladeb s přesným pořadím, dávám jej všem fanouškům kapely Bacily k dispozici proto, aby ti mladší písničky našli na internetu a některé se třeba i naučili…a ti starší velkou většinu znají a podle výběru písniček se mají na co těšit. Věřím v krásný a emotivní zážitek. Pojďme mu společně naproti.

PLAYLIST: V. Neckář a Bacily - Velká Doberská 2017

Místo: Dobrá čp. 860 - slavnost obce DOBRÁ (multifunkční hřiště u základní školy)

Datum: 26.08.2017  Čas: 20:30 - 21:45 hod.

01/ Ša – La – La- La- Li 3:00 (K. Lynch/M.Shuman/Z.Rytíř)

02/ Massachusetts 3:00 (B.M.R.Gibb/J.Fikejzová)

03/ Stín katedrál 3:20 (K.Svoboda/I.Fischer)

04/ Svatovítský chrám 2:00 (G.Stephens/J.Štajdl)

05/ Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě 3:30 (J.Bažant/V.Blažek)

06/ Tak mi ruku dej 3:30 (F.Racz/F.Racz)

07/ Kdo vchází do tvých snů (má lásko) 5:20 (P.Sarstedt/Z.Rytíř)

08/ Suzanne 4:00 (L.Cohen/Z.Rytíř)

09/ Podej mi ruku a projdem Václavák 4:50 (J.Neckář/M.Prostějovský)

10/ Tvým dlouhým vlasům 3:55 (J.Neckář/Z.Rytíř)

11/ Doktor Dam di Dam 3:00 (J.Neckář/Z.Rytíř)

12/ Planetárium 6:30 (O.Petřina/Z.Rytíř)

13/ Lásko 3,2,1 a start 4:00 (J.Kůstka/E.Krečmar)

14/ Lásko ztracená 3:00 (O.Petřina/Z.Rytíř)

15/ Časy se mění 4:20 (B.Dylan/Z.Rytíř)

16/ Andělé strážní 4:40 (L.Špilauer, J.Neckář/J.Fischer)

17/ Půlnoční 5:00 (J.Švejdík,D.Neuwerth,J.P.Muchow/J.Švejdík)

18/ Všechno je jenom jednou 4:00 (O.Petřina/L.Kantor )Oslavy nekončí, k tanci a zábavě zahrají až do půlnoci Krakatit.

 

Den obce mívá i spoustu doprovodných programů. Pro děti jsou připraveny atrakce – vláček, kolotoč a další), projížďka na koních, pro starší pak střelnice.

 

Nedílnou součástí Dne obce je spolupráce s pracovníky Charity FM. Po roce budou mít dospělí i děti možnost navštívit jednotlivá stanoviště, dozvědět se něco o svém zdraví a životním stylu nebo – v případě dětí – si něco vyrobit, seznámit se se zajímavými činnostmi, vyzkoušet si je – a na závěr si budou moci sáhnout do zelené krabice a vylovit si kouzelný náramek!

 

Spolu s Charitou – na jiném místě v areálu – se představí další naši již tradiční partneři ze školy s anglickým vyučovacím jazykem Face2Face. Připravili si zábavu pro děti a na tomto místě bych rád požádal děvčata i chlapce od deseti do patnácti let, zda by nebyli ochotni pomoci, prostě být při tom, pomáhat bavit ostatní, zejména malé děti. Pokud se vám chce a budete mít čas, dejte mi, prosím, vědět – mistostarosta@dobra.cz (seznámím vás se všemi detaily…).

 

Na hřišti pro malou kopanou se budou prezentovat dámy z Centra radosti v Místku, Náměstí svobody 43.

„Centrum se zabývá zdravým životním stylem, pořádá kurzy „Jídlo jako radost“, míváme pravidelné cvičení pro všechny, kteří chtějí měnit svůj životní styl. Centrum pracuje v komplexu: strava, psychika, pohyb. Heslo zní: Ve skupině je větší síla a pevnější vůle. Viz naše stránky http://centrumradosti.cz/frydek-mistek/ .

Na Velké Doberské přivezeme certifikované váhy Tanita, které dokáží vyměřit metabolický věk, svalovou hmotu, celkový podkožní tuk, vnitřní tuk, obsah vody v těle, kostní hmotu (minerály v kostech). Zájemci mohou absolvovat měření zdarma včetně krátké konzultace“, potud informace z úst paní Markéty Šupalové, wellness kouče.

 

O občerstvení našich hostů ze Slovenska a Polska, stejně jako všech návštěvníků Dne obce se již tradičně postarají členové Sboru dobrovolných hasičů, Mysliveckého sdružení Dobrá-Vrchy, oddílu kopané TJ SOKOL a judisté.

 

A nezapomněli jsme ani na tradiční soutěž v rámci Velké Doberské – hod vejcem ve dvojicích – bude se konat na obvyklém místě a začne v 18.30 hodin. Přihlášky dvojic přijímá obecní stánek.

 

     Všechny potřebné informace – zejména kompletní programovou náplň s uvedením časů zahájení se dozvíte na obecních stránkách www.dobra.cz a na plakátech.

     A kdo u nás ještě na Velké Doberské nebyl, měl by to letos napravit. Jste srdečně zváni, přijďte se na vlastní oči i uši přesvědčit a zažijte spolu s ostatními návštěvníky tu nádhernou, přátelskou atmosféru.

 

                                                                                                       Milan Stypka    


zpět     nahoru     domů


Obecní úřad:
DOBRÁ č.p. 230, 739 51 Dobrá
Telefon:
+420 558 641 491, +420 558 641 202
E-mail:
oudobra@dobra.cz
Úřední hodiny:
pondělí, středa 8:00-12:00, 12:30-17:00

Kalendář akcívaše reklama  |  úvodní stránka  |  mapa stránek  |  úřední deska  |  fotky a videa

© 2011-2017 Obec Dobrá   |   realizace nextWEB 45