Dnes je pondělí 22. 4. 2019
Svátek má Evženie

Obec Dobrá


AktualityDen obce

Úterý - 4. 9. 2018

DEN OBCE DOBRÁ – VELKÁ DOBERSKÁ 2018

sobota 15. září 2018                       multifunkční hřiště

 

Přestože právě začínají prázdniny, obec se již nyní připravuje na nejvýznamnější tradiční společenskou a kulturní akci.

Ano, řeč je o Dni obce – Velké Doberské 2018. Její šestnáctý ročník se letos uskuteční v poněkud jiném termínu – v sobotu 15. září 2018 - na obvyklém místě – v areálu multifunkčního hřiště u základní školy.

 

PLACKIÁDA                               13:00

 

Úvod oslav bude patřit soutěžním týmům, které se budou snažit usmažit ten nejlepší bramborový placek! V tomto klání jde o prestiž, o dobré jméno, a účast přislíbili také naši přátelé z Polska a Slovenska.

(Důležitá poznámka: Žádám všechny naše spolky, kluby, svazy, sportovce, nechť se přihlašují na email mistostarosta@dobra.cz).

Soutěžní tým je tvořen třemi osobami, a soutěžící nebudou potřebovat nic než elán, nadšení a chuť pobavit diváky i sebe samotné. Všechny potřebné suroviny, včetně nádob a ingrediencí dodá pořadatel.

Začátek Mezinárodní soutěže v přípravě bramborových placků je ve 13.00 hodin pod pódiem!

 

ODPOLEDNÍ  PROGRAM

 

Od 14.00 hodin bude pódium patřit našim nejmenším – dětem z mateřské školy. Sboreček Paprsek si každé svoje vystoupení náležitě užívá, úroveň je stále vyšší, děti zpívají s nadšením a mnohé diváky určitě přinejmenším rozněžní. Neváhejte a přijďte si děti poslechnout a podpořit je potleskem!

Dětský pěvecký sbor Paprsek vznikl v roce 2013 a prezentuje Mateřskou školu Dobrá na různých akcích a vystoupeních. Na každém vystoupení můžete spolu s dětmi a paní učitelkami vidět malého roztomilého maskota „Paprska“.

Dětský pěvecký sbor Paprsek vedou paní učitelka Bc. Marie Kociánová a paní učitelka Mgr. Ludmila Sikorová .

 

Také letos přivítáme v areálu naše přátele.

Blok vystoupení folklorních souborů ze spřátelených obcí – Ochodnica (SK) a Mucharz (PL) začíná ve 14.20 hodin.

 

Jednotlivé soubory se vždy snaží předvést co nejlepší výkon, zaujmout diváky svou choreografií, vysokou mírou profesionality. Na svá vystoupení v Dobré se poctivě připravují a náramně těší!

 

Ze slovenské Ochodnice letos přijedou – dechová hudba Ochodničanka, pěvecká skupina Seniorka a folklorní soubor Kýčera.

 

Dechová hudba Ochodničanka existuje již dlouhých 35 let. Za tu dobu se soubor účastnil celé řady soutěží a přehlídek. V roce 1990 se tomuto tělesu podařilo dokonce vyhrát okresní soutěž. Bývá pravidelnou součástí všech oslav v rámci obce Ochodnica. Repertoár je tvořen převážně polkami a valčíky, v Dobré představí také lidové písně známé na obou stranách společné hranice. Uměleckým vedoucím je pan Jan Tarana.

Ochodničanka není našim občanům neznámá, představila se nám již několikrát, proto se očekává, že diváci nezůstanou stranou a celým areálem budou znít písně zpívané všemi přítomnými.

 

 Pěvecká skupina Seniorka se do Dobré vždy velmi těší. Vzhledem k tomu, že „dámy“ jsou velmi aktivní, očekáváme známé i nové písně a především zábavu.

 Soubor je velmi mladý a tvoří jej 14 členů. Reprezentuje svou obec na    festivalech a přehlídkách po celém Slovensku (Kysucké Nové Mesto, Čadca), ale i v Polsku. Vedoucím souboru je paní Emília Gáborová.

 

Folklorní soubor Kýčera rozdává radost písněmi i tancem již od roku 1972.  V současné době je jeho vedoucí paní  Anna Vavríková. Kýčera byla původně ryze ženským souborem, později začala účinkovat jako smíšený pěvecký soubor. Reprezentovala obec  na mnohých okresních folklorních festivalech, např. na Beskydských slavnostech v Turzovce. Získala první místo ve státní soutěži v Rimavské Sobotě.

 V Dobré nebude Kýčera vystupovat poprvé, i proto se můžeme těšit na pásmo známých písní a scének, které vycházejí z historie Kysuckého kraje.

 

Polská obec Mucharz nominovala soubor Kozinianie.

 

Nezapomenout na tradiční umění kraje, v němž všichni členové souboru žijí, snažit se o udržení zvyků, obyčejů a prezentovat je současnému publiku s láskou a pokorou – to je ve zkratce motto souboru Kozinianie – nebudou u nás poprvé, a jistě osloví i návštěvníky Velké Doberské, stejně jako se jim to podařilo při minulých prezentacích.

Značný ohlas, a zasloužený, si v loňském roce vydobyla u diváků Lašská divadelní společnost Gigula v čele s lašským králem panem Zdeňou Vilušem Krulikovským!

 Soubor má v repertoáru ty nejkrásnější lidové písně z moravského a slezského Lašska – od Poodří až k Babí hoře, a také veselé písničky a kuplety z našeho regionu – názvy některých z nich vám možná napoví: „V jednym dumku na Zarubku“, „Naš stařyček něboštiček“, „Za lasami, za gorami“ a třeba si i vybavíte, kterak jste si spolu s nimi minulý rok notovali. Budou reprezentovat naši obec a fotka s lašským králem není vůbec běžná věc!

 

 Velká Doberská není „jen o folkloru“.

 

HLAVNÍ  PROGRAM

 

Každý návštěvník si najde něco pro sebe. Po slavnostním zahájení a předání ceny obce (v 16.40 hodin) začne podvečerní část a jako první se představí školní kapela Náhoda, proto předpokládáme velký dav mladých fanoušků pod pódiem.

 

 Kapelu Náhoda tvoří 5 hudebníků : Zpěvačka Nela Žáková – budoucí žákyně 9. ročníku hraje na saxofon i zpívá nejen v kapele Náhoda, ale i v seskupení Šuba Duba Band. Letos s bandem zpívala píseň Nafrněná na zahájení  Sweetsenfestu na Olešné.  Zúčastnila se se International Young Talent festivalu,  kde obsadila 2. místo. V červnu si zazpívala v Karviné s orchestrem  Májovák a v Řepištích s orchestrem Moravská Sinfonietta.  Jejím snem je konzervatoř – obor zpěv popový nebo muzikálový. Držme jí palce!

 Její starší sestra -  klávesistka Náhody Natálie Žáková, zpívá 5 let a věnuje se  herectví.  Zúčastnila se konkurzu do činoherního studia Národního divadla moravskoslezského.  Navštěvuje uměleckou školu grafický design.  Snaží se prosadit vlastními texty a muzikou. Repertoár kapely obohatila písní Naplno žít.

 Dominika Žváková, která studuje na Gymnáziu na Cihelní,  ovládá bravurně nejen elektrickou kytaru, ale  i bicí a  rovněž hraje  na klávesy, foukací harmoniku a ukulele. Hraje i v hardrockové kapele Interpunkce.  Přispívá hlavně vlastní hudební tvorbou. Na letošní Velké Doberské zazní její novinka Hrdlička.

   Bubeník Jakub Sklář (student průmyslové školy v F-M) není tepem jen kapely Náhoda, ale bubnuje i pro mužský pěvecký sbor na Bystrém a pro dívčí sbor ZŠ Dobrá.

  Michal Bojko, basový kytarista skupiny, skvělý muzikant a skaut tělem i duší  improvizuje na elektrickou kytaru a rád si zahraje  i na ukulele. Úspěšně studuje na průmyslové  škole v F –M.  Díky Mirai Navrátilovi si kapela zahrála na plese v Frýdku-Místku a sklidila úspěch.

Současný repertoár mladé kapely se vyznačuje vlastními písněmi a poprockovými coververzemi.

Zde je potřeba poděkovat za výše uvedený, aktuální popis „života kapely“ paní učitelce, manažerce Mgr. Andreje Hovjacké. Díky.   

 

A další paní učitelka, Mgr. Jiřina Zachníková poskytla velmi zajímavý vhled do taneční skupiny SuperStár. Níže si přečtěte, kdo taneční skupinu tvoří a čím se děti nejraději baví ve svém volném čase.

Bendová Nikolka - gymnastika, parkur

Dámková Karolína - je skautka a má ráda dinosaury

Fryščok Filip - parkour, Scooter

Funik Patrik   -  parkour, MTB

Gerdová Eliška - má velmi ráda tanec

Marcisz Dan - má rád tanec a hudbu

Mičkalová Karolína - je skautka a miluje zmrzlinu

Němcová Natálie - má ráda tanec, gymnastiku. Tančí za klub Funky Beat - jezdí po soutěžích v rámci ČR

Svobodová Adéla - má ráda gymnastiku, které se věnuje již více let

Šimíková Kateřina - má ráda tanec a hudbu

Žurková Anežka - má ráda tanec, sportování a kamarádství

Žurková Blanka - má ráda tanec a sportování

…zde končí prezentace taneční skupiny v podání jejich milé paní učitelky. Děkuji.

SuperStár se představí se skladbou Marcus And Martinus Girls.

Věřím, že stejně jako popis aktivit tanečníků bude poutavé i jejich vystoupení!

 

A ještě jedno parádní číslo nás čeká před koncertním setem Náhody – tentokrát v podání mladých i starších členů oddílu juda. Dynamika, rychlost, kvalita provedení, nadšení a ovace přítomných diváků doprovázejí sestavy nejmladších i těch zkušenějších každý rok a letos tomu jistě nebude jinak. Do toho, judisté!

 
Doprovodný program (14 – 18 hodin)

Pro děti jsou připraveny atrakce. Letos se mohou těšit na kolotoč, vláček a nově i na skluzavku. Starší kluci ocení střelbu v laserové střelnici, tentokráte se bude jednat o Laser Arénu (více důležitých informací najdete v příštím vydání DL).

Vedle areálu bude prostor k projížďce na koních, ti bojácnější se s koňmi mohou vyfotografovat, pohladit je – to vše díky místnímu jezdeckému oddílu.

 

O občerstvení našich hostů ze Slovenska a Polska, stejně jako všech návštěvníků Dne obce se již tradičně postarají členové Sboru dobrovolných hasičů, Mysliveckého sdružení Dobrá-Vrchy, oddílu kopané TJ SOKOL, skauti a judisté.

Připravena bude i osádka stánku obecního. Ta se ujme servisu pro hosty, kapely, obslouží i významné hosty.

 

Očekávaným zpestřením bývá ohňostroj v podání Ládi Krištofa. Rok co rok má vyšší a vyšší kvalitu – uvidíme, co vymyslí a čím nás překvapí v roce letošním.

Zatímco průvodci z řad domácích budou lehce rozpoznatelní podle žluté barvy triček, v jedné z částí areálu se to bude červenat. Ano, pravdu mají ti, co poznali, že řeč bude o našem partneru z nejoblíbenějších – o pracovnicích Charity F-M.

 

Spolu s Charitou – na jiném místě v areálu – se představí další naši již tradiční partneři ze školy s anglickým vyučovacím jazykem Face2Face. Připravili si zábavu pro děti a na tomto místě bych rád požádal děvčata i chlapce od deseti do patnácti let, zda by nebyli ochotni pomoci, prostě být při tom, pomáhat bavit ostatní, zejména malé děti. Pokud se vám chce a budete mít čas, dejte mi, prosím, vědět – mistostarosta@dobra.cz (seznámím vás se všemi detaily…).

 

A nezapomněli jsme ani na tradiční soutěž v rámci Velké Doberské – hod vejcem ve dvojicích – bude se konat na obvyklém místě a začne v 18.15 hodin. Přihlášky dvojic přijímá obecní stánek.

 

 Všechny potřebné informace – zejména kompletní programovou náplň s uvedením časů zahájení se dozvíte na obecních stránkách www.dobra.cz a na plakátech.

 A kdo u nás ještě na Velké Doberské nebyl, měl by to letos napravit. Jste srdečně zváni, přijďte se na vlastní oči i uši přesvědčit a zažijte spolu s ostatními návštěvníky tu nádhernou, přátelskou atmosféru.

 

Již nyní se omlouvám všem občanům, kteří bydlí v okolí areálu multifunkčního hřiště. Neradi Vás budeme rušit a obtěžovat, ale věříme ve Vaši shovívavost.

 

 

Další informace!!!

Upřesnění!!!

 

 

Ve 13 hodin je na programu tradiční soutěž v přípravě bramborových plackůPLACKIÁDA. Již několik let mívá přívlastek mezinárodní a ani letos tomu nebude jinak.

Obracím se na odpovědné zástupce Sboru dobrovolných hasičů, Mysliveckého sdružení Vrchy, Českého svazu včelařů, Českého zahrádkářského svazu, Klubu seniorů, TJ SOKOL, BHC, oddílu juda a další občany, aby neváhali a poslali svou závaznou přihlášku co nejdříve na adresu mistostarosta@dobra.cz

Pro úplnost informací zopakuji, že soutěží tříčlenné týmy, že nebudete potřebovat ani brambory, ani náčiní, ani koření…jen snad tajnou ingredienci dobře schovanou v kuchařské zástěře. Jde o prestiž, jde o zábavu, ale první místo se počítá!

 

HLAVNÍ  PROGRAM

 

Bezprostředně po slavnostním zahájení a předání Cen obce za rok 2018 se představí místní, původně školní, nadějná kapela Náhoda (podrobné informace o kapele jste si mohli přečíst v červencových DL). Věřím, že jednak nezklame všechny své fanoušky, jednak návštěvníky „zahřeje“ na provozní teplotu, neboť po Náhodě poprvé v Dobré vystoupí náš rodák se svou kapelou.

 

David Stypka & Bandjeez

 

Zde si – z jistých důvodů - vypomohu materiálem z pera níže uvedeného redaktora pana Martina Janouška, který letos na jaře udělal s Davidem následující rozhovor:

 

„Naše deska je o strachu“, říká držitel Anděla David Stypka

 

Zpěvák a textař David Stypka je považován za frýdeckomístecký fenomén, jeho druhá deska s typograficky nezvykle psaným názvem „neboj.“ se loni stala událostí a letos i díky ní Stypka získal Anděla coby nejlepší mužský interpret. Inspirací se mu přitom staly vlastní obavy a strachy ze života, z toho, jak vystoupit před publikem a zůstat svůj. Pomohl mu rovněž duet s Ewou Farnou – aktuální hit Dobré ráno, milá.

 

O to větším fenoménem je i samotný Frýdek-Místek, protože na Andělech bodovali další dva tamější interpreti: kapela Mirai jako Objev roku a Marian Friedl v kategorii Folk. David Stypka i jiní pak věří, že jde o ovoce, které vyrostlo také díky jedinečnému festivalu Sweetsen fest.

 

Vaše deska je podle vás plná strachu, souvisí to nějak i s poetikou hororu jako umělecké tvorby?

Naše deska je o strachu. Nestrašíme na ní ale lidi. Horory se z principu nezabývám. Strach na naší desce je třeba vidět z druhé strany. Začal jsem analyzovat, jak moc věcí se v jaké míře bojíme. Myslím obecně, mnohdy aniž bychom si to uvědomovali nebo připouštěli. Jak moc nás strach ovlivňuje během dne. Třeba strach z ponížení, vyčlenění, čehokoliv. Kolik jich je a jak moc nám brání být normální. Speciálně to platí u té mé a u starších generací, jež byly ve strachu vychovány.

Byli jsme daleko lépe ovladatelní, když jsme se báli. Strach má ale kořeny všude, kamkoliv se podíváme.

 

Jak vás napadlo, že by to mohlo být vhodné téma právě na CD?

Nebylo to tak, že bych měl nějaké téma a pak se rozhodl k němu zpracovat desku. Až když byly písničky na desku pohromadě, ukázalo se, že to bude celkem monotematické album.

 

Není to tak trochu vnitřní fikce, že žijeme neustále ve strachu?

Myslím, že do jisté míry strach ovlivňuje naprosto všechno.

 

Strach je ale přirozenou součástí člověka, a to docela potřebnou, je součástí pudu sebezáchovy, naší každodenní existence…

Jistě, strach měl svou funkci, když jsme prchali před mamuty. Teď naopak může ten sociální strach hodně svazovat. Zejména pokud jej v sobě nosíme od nevyřešených srážek z dětství. Lidé chodí na terapie, seance... Vždy se najde nějaký průšvih ve

formě strachu. Tím se na desce „neboj.“ zabývám.

 

Takže autoterapie. Jakou jste měl špatnou zkušenost?

Vždycky jsem byl citlivka a jsem vlastně dodneška. Věci kolem sebe vnímám intenzivněji než ostatní. Kamarádi prožili celkem klidné dětství, kdežto já hloubal nad tím, jestli náhodou něco není špatně. Myslím, že i díky této desce se mi řadu mých obav podařilo neutralizovat. Už se tolik nebojím. Přitom s tím souvisí i strach vyjít s tím, co děláte, před lidi, což je velmi klíčový moment. Přišlo mi, že pokud jsem upřímný a myslím to vážně, tak se mohu bát jedině ve chvíli, když si

myslím, že nejsem pro své posluchače opravdový. Což mi pomohlo i s tím, jak vyjít před lidi s větším sebevědomím nebo větší jistotou. Navíc nemít v dnešní době úzkostné pocity nad stavem světa je celkem kumšt.

 

Máte rodinu, tři děti a ty jste se rozhodl přivést do světa, který je pro vás zdrojem obav…

Ano, hodně jsem to řešil, nejprve si říkal, že je to ode mě nezodpovědné, ale pak mi došlo, že s tímto přístupem bychom vymřeli. Každá doba v sobě měla něco zlého a mí rodiče by mohli mít z toho důvodu třeba násobně větší dilema. Máme u nás doma mix benevolence a snahy o nějaký řád. Není to dobré, tedy pokud nechci, aby z mých dětí nevyrostli rozervaní umělci. Vypadá to, že se tomu nevyhneme, ale já se nemohu nechat převychovat. Určitá míra svobody dětí je klíčová. Je to dáno od školních let. Když si třeba vzpomenu na to chození po chodbách dokola a strachem vynucený respekt k umělým autoritám, nechce se mi posílat své děti do systému, jenž se ideově nezměnil od dob Marie Terezie.

 

Jaké pro vás bylo v tomto ohledu prostředí na Andělech?

Nejsem ten, kdo by příliš vítal načančané oslavy. Spíše z nich mívám trošku hrůzu. Ačkoliv Andělé jsou pro mě těmi nejlepšími z těch možných, které mohu navštívit. Shodou okolností ony dva poslední ročníky, na kterých jsem byl přítomen, představují první vzkříšení momentu, kdy Anděly dělá jiná produkce. Snaží se jim dát čerstvý, civilní rozměr. Loni jsem to ještě tolik nedocenil, ale je mi to velmi sympatické. Letošní přenos byl super, v sále i zákulisí, vše dávalo smysl, hrály

kapely, které mám rád, vše do sebe dobře zapadlo.

 

Na ceremoniálu jste společně s Ewou Farnou zahráli váš hit Dobré ráno, milá, bylo to těžké, hrát v přímém přenosu?

Šlo o živé vystoupení, což znamená dva dny zkoušení. Tak intenzivně, že vám ta písnička přestane pod rukama hrát, protože už vám nedává smysl, ale adrenalin přímého přenosu udělá své. Navíc nám bubeník chystal překvápka, takže jsme nakonec zahráli dobře. Lidskost, vřelost, všude kolem vás kámoši, kterých si vážíte. Takže z obávaného andělského večera byl velice příjemný zážitek. Soška Anděla je v tom případě příjemný bonus. Máme ji ve zkušebně vedle dalších ocenění.

 

Co ještě pro vás tedy soška Anděla znamená?

Psychicky dodá určitou vzpruhu. Uvědomíte si, že akademici, kterých je opravdu hodně a je proč si jich vážit, tak pro ně jste nejlepší interpret za desku „neboj.“, což je prostě dobré. Došlo mi to až tři dny potom. Že bychom se tím ale opájeli, to zrovna ne.

 

Autor: Martin Jiroušek, převzato z iDNES, redakčně kráceno, 29. 3. 2018

 

V Dobré jsme si už tak trochu zvykli, že v rámci oslav Dne obce chceme naživo vidět stálice české populární hudby. Letos k nám zavítá paní Petra Janů a věřím, že se pro mnohé z vás její vystoupení stane kvalitním kulturním zážitkem.

 

Petra Janů s kapelou Amsterdam

 

Svou uměleckou dráhu započala v roce 1972, kdy vystupovala v divadle Semafor. Od roku 1977 zpívala se skupinou Pro-rock, se kterou vydala své první album Motorest. V roce 1978 skončila ve Zlatém slavíku na druhém místě. V roce 1980 vydala album Exploduj! a stala se ojedinělou rockerkou na naší hudební scéně. V tomtéž roce natočila s plzeňskou skupinou Bumerang film Koncert. V tomto období byla významná zejména spolupráce s Otou Petřinou, který psal pro Petru Janů téměř všechny její písně.

Ve druhé polovině osmdesátých let vznikla komerčně velmi úspěšná alba Jedeme dál (s Petrem Jandou), Už nejsem volná a S láskou... Petra Janů v tomto období volně přešla z čistě rockové hudby do vod pop-music.

V roce 1987 se poprvé stala "Zlatou slavicí". V 90. letech se objevila v několika muzikálech a začátkem nového tisíciletí se opět vrací ke spolupráci s Petrem Jandou a Otou Petřinou, s nimiž natočila album Jedeme dál II. V roce 2009 vydává studiové album Kouzlo s popovými nahrávkami převážně zahraničního původu. U příležitosti životního jubilea pak v roce 2012 vyšla 3CD kompilace Má pouť - Zlatá kolekce, která obsahuje 60 nahrávek, přičemž přibližně 20 z nich do této doby buď nevyšlo vůbec nebo nebyly k dispozici na CD.

Petra Janů oslavila v roce 2012 své životní jubileum beznadějně vyprodaným tour po Čechách a Moravě, které zakončila 19.11 2012 megakoncertem v pražské Lucerně.

Mimořádně úspěšný rok 2013 vyplněný bezpočtem koncertů po celé republice vyvrcholil vánočním galakoncertem - opět ve vyprodané pražské Lucerně.

Na podzim roku 2014 odstartovala mimořádně úspěšná série beznadějně vyprodaných koncertů, kdy Petra Janů vystupovala na jednom pódiu společně s Věrou Špinarovou. Obrovský úspěch tohoto projektu si vynutil jeho opakování v listopadu a prosinci 2015. Celkově vystoupily obě zpěvačky během turné na 21 zcela vyprodaných koncertech ve velkých městech po celé ČR a na Slovensku.

V té době začala Petra Janů spolupracovat s kapelou Amsterdam a vrátila se tak ke svým rockovým kořenům. S Amsterdamem v roce 2016 objela více než 50 koncertů a díky muzikantské chemii, která mezi zpěvačkou a kapelou působí, se Petra Janů rozhodla přijmout návrh kapely k natočení autorského CD. Nové album Blázni, které vyšlo v roce 2017, si tak zpěvačka nadělila ke svému výročí 45 let na české hudební scéně. Vydavatelství Supraphon k tomuto jubileu jako dárek vydalo 4CD Petra & Petřina, na kterém jsou zmapovány zpěvaččiny rockové začátky.

Několikanásobná Zlatá slavice zpěvačka Petra Janů představí v rámci vystoupení nové rockové úpravy svých největších hitů, ale i zcela nové písně. Několik skladeb je zaranžováno i v unplugged verzi. Za doprovodu své nové kapely Amsterdam zazpívá například Je mi líto, Jedeme dál, Není nám už sedmnáct, Moje malá premiéra, Říkej mi, Už nejsem volná či Pár slov.

 

Přejme si, aby zpěvačce vydrželo zdraví a mohla nás spolu s kapelou Amsterdam přijet potěšit a pobavit.

 

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

 

CHARITA FRÝDEK-MÍSTEK

 

Každým rokem, již celých osm let, je partnerem Dne obce Dobrá – Velké Doberské Charita Frýdek-Místek.

 

Také letos si budou snažit pracovnice Charity FM přilákat pozornost dětí i dospělých a na svých stanovištích nabídnou spoustu zajímavých aktivit.

Dejme prostor PR manažerce Charity Frýdek-Místek paní Mgr. Janě Opluštilové:

Klub Nezbeda si připraví pohybové aktivity (překážkovou dráhu, chytání myšek a házení míčku do lví tlamy) a také tvořivou činnost (navlékání korálků a zdobení plátěných pytlíčků).

Centrum Pramínek si připravilo tvořivou činnost – výroba papírových prasátek.

Terénní služba Rebel bude mít pro děti sportovní kolečko, které bude mít tři stanoviště, na každém z nich si budou moci vyzkoušet různou pohybovou dovednost (rovnováha, obratnost, koordinace celého těla apod.) Pro starší děti bude toto sportovní kolečko ozvláštněno ještě tajenkou.

Pro dospělé jsme si připravili možnost nechat si změřit tlak a také hladinu cukru v krvi.“

 

Děti si opět najdou cestu k jednotlivým stanovištím pracovnic Charity F-M. Najdou je podle tradičních červených triček a usměvavých tváří. Dospělí  zpravidla neminou kasičku, aniž by do ní vhodili nějaké penízky, tolik potřebné možná i pro naše blízké.

Děti si jistě celý areál obejdou, aby si vyzkoušely i další atrakce, protože v jejich blízkosti mohou objevit zajímavé zpestření Dne obce (více informací dále v textu).

 

 

CENTRUM RADOSTI

 

Rovněž Centrum radosti má již stabilní místo i prostor na naší nejvýznamnější akci.

Vybírám z charakteristiky společnosti to podstatné a pokud jste v minulých letech tuto zastávku neučinili, zkuste to letos. A o čem Centrum radosti tedy je?

 

„Děláme svět šťastnější a zdravější“, říká paní Markéta Šupalová „a pomáháme především těm, kteří chtějí dosáhnout ideální váhy, dobrého zdraví, vnitřní spokojenosti a šťastného života. Členy nejen vzděláváme, ale vedeme je k zařazení získaných vědomostí do každodenní praxe, díky čemuž dosahují skvělých výsledků, které si nadále udržují. 

Do centra přicházejí lidé, kteří mají nadváhu i podváhu, nejrůznější zdravotní komplikace, ale i lidé hledající prevenci.

Zaměřujeme se komplexně na oblast výživy, pohybu a psychiky. Hlavními pilíři práce s klienty našeho Centra Radosti jsou kurzy správného stravování a psychické pohody s názvem Jídlo jako radost, kurz zaměřený na 4 pilíře šťastného života (prosperita, šťastné vztahy, profese, čas pro sebe) s názvem Kurz úspěchu a cvičení s vlastním tělem pro každou věkovou kategorii s názvem Fit klub.

Klienty nejen vzděláváme, ale také vedeme ke každodenní praxi a díky tomu dosahují skvělých výsledků.

Od druhé světové války byl učiněn nesmírný pokrok v oblasti lékařské vědy a technologie. Byl však namířen více na léčbu akutních onemocnění, než na prevenci. Zároveň však také přišla změna životního stylu. Lidé se začali stěhovat z venkova do měst, čerstvý vzduch vyměnili za smog a pohyb za vysedávání u televize.

Místo abychom chodili do práce pěšky, jezdíme metrem nebo auty. Po druhé světové válce se také velice rozšířilo kouření cigaret, pití alkoholu a užívání drog. Z pohledu délky života žijeme déle.

Ale žijeme kvalitně? Budeme trávit posledních dvacet let života v nemocnicích a léčebnách? To je to, co si přejeme? Nebo je to úplně něco jiného?

 

  1. Připusťme si větší zodpovědnost za péči o své zdraví.
  2. Nespoléhejme se na „akutní léčbu“, ale zaměřme se na prevenci.
  3. Řekněme životu „ano“. Není nutné umírat předčasně nebo trávit posledních dvacet let v nemocnicích.
  4. Postupně měňme svůj způsob života. Není to založeno na principu „buď všechno, nebo nic“.
  5. Zkoušejme jednu radost za druhou. Pokusme se získat někoho blízkého a přesvědčit ho, aby nám ve změně pomohl.
  6. Cvičme jednu radost za druhou a netrapme se, když uděláme nějakou chybu nebo vždy všechno nedodržíme.
  7. Klíčem k úspěchu je růst– to znamená, jít za světlem pravdy, tak jak se před námi otevírá.“

 

Na setkání s vámi se těší tým Centra radosti.    

 

 

 

AVON SHOWROOM

 

Svou tradici si v rámci této významné obecní akce budují aktivní účastí také reprezentantky značky AVON.

Dejme prostor jedné z nich, paní Darině Črtvrtkové:

„Rády bychom vás pozvaly do našeho růžového Avon stánku, kde si můžete vyzkoušet novinky, přivonět k novým letním vůním a odnést si svůj prázdninový katalog. Pro děti máme připraveny balonky, pro maminky lakování nehtů a poukázky na vyšetření prsou. A samozřejmě nesmí chybět ani soutěž o krásné kosmetické balíčky! Budeme se na vás těšit“.

 

 

LASERTAG – VÁLEČNÁ ZÓNA

 

CO JE TO LASERTAG?

Akční hra s laserovými zbraněmi, sport, outdoorová zábava.
Týmová herní simulace boje, založená na využívání vojenské školící technologie, taktiky a strategie.

Tato realistická simulace boje není jen pro drsňáky. Je zcela bezpečná a bezbolestná a právě proto je pro všechny. Mamky, taťky, tety, strejdy, a děti. Je pro každého, kdo se rád baví.
Hra zaznamenala úspěch také na školních a team buildingových akcích, rozlučkách se svobodou, a rodinných oslavách. A snad udělá radost i účastníkům Velké Doberské jako zcela nový zábavní prvek!

 

Ve „Válečné zóně“ stojí proti sobě šestičlenné týmy, které jsou vybaveny  zbraněmi, autentickými maketami, s funkčním propracovaným zařizením, které umožní maximální požitek ze hry.

Toto vybavení používá infračervené paprsky (znáte třeba z TV ovladačů), které zaznamenávají citlivá čidla, umístěná na protihráčích. Narozdíl od laser-game je LaserTag outdoorový sport, podobný airsoftu či paintballu, ale mnohem bezpečnější!

Výhodou LaserTagu je šetrnost k prostředí, ve kterém se hraje, a také k samotným hráčům, jelikož se nestřílí žádnými barevnými, či plastovými kuličkami, nýbrž paprskem.

Po zaznění povelu START začíná hra, která je na principu fair play a od tohoto se také odvíjí pravidla. Elektronické vybavení sleduje herní proces (zásahy, životy, počet nábojů, atp.), tudíž je vcelku nemožné hru jakýmkoliv podvodem ovlivnit. I přesto je na místě několik pravidel, které jsou účastníci povinni dodržovat, pokud si hru chtějí skutečně užít.

Chcete-li se zúčastnit souboje týmů ve „Válečné zóně“, nezapomeňte si přečíst Pravidla hry, které spolu s dalšími informacemi najdete na internetových stranách www.valecnazona.cz/lasertag/

 

Instrukce pro zájemce o účast

 

Po dohodě s provozovatelem zóny vás nyní seznámím s následujícím postupem při přihlášení vašeho šestičlenného týmu.

 

Válečná zóna bude umístěna v areálu multifunkčního hřiště (oplocený kurt). Začátek prvního souboje bude ve 14 hodin, začátek posledního souboje pak v 17.45 hodin. Abychom předešli dlouhým frontám a zástupům zájemců a abychom dali přednost našim místním „bojovníkům“, vymysleli jsme s provozovatelem plán, s nímž se můžete seznámit na www.dobra.cz, pokud kliknete na plakát Velké Doberské 2018. Přečtěte si, prosím, instrukce velmi pozorně, dejte dohromady tým šesti osob a přihlaste se! Dejte také pozor na zahájení (datum a čas) pro podávání přihlášek!

 

A na závěr – součástí atrakce s laserovými zbraněmi bude soutěž v rychlostřelbě. Ta bude rozdělena jen na dvě kategorie - ženy a muže.

O velmi zajímavé ceny se mohou utkat stejně tak chlapci jako dospělí muži, slečny či paní. Obsluha bude jednotlivé dosažené časy zapisovat a po skončení doprovodné části programu (cca v 18 hodin) budou dekorováni vítězové. K účasti v soutěži v rychlostřelbě se přihlásíte až na hřišti.

HRAJE SE O VELMI ZAJÍMAVÉ A HODNOTNÉ CENY!

Začínáme stejně jako s válečnou zónou ve 14 hodin!

Aktualizováno: 4. září 2018 10:00 hodin

LASERTAG - Válečná zóna

Blíží se termín konání Velké Doberské – sobota 15. září 2018 – a součástí doprovodného programu bude (poprvé) LaserTag – Válečná zóna!

Doprovodný program bude od 14 do 18 hodin. Ve stejné době si budete moc vyzkoušet i tuto zábavnou hru. Připomínám – soutěží dvě šestičlenná družstva proti sobě – a je zde důležité sdělení:

Chcete-li se přihlásit, napište složení týmu (např. 2 M (muži) + 2 Ž (ženy) + 1 CH (chlapec) + 1 D (děvče) – u chlapců a děvčat přidejte věk (např. 9 let), vyberte si NÁZEV družstva a zašlete přihlašovací email na adresu mistostarosta@dobra.cz.

Přijetí emailu vám potvrdím a v odpovědi napíšu ČAS začátku vašeho souboje.
Pro jeden souboj bude vyhrazeno 15 minut!

Přihlašujete se jednak z důvodu, abyste u oploceného kurtu na místě Velké Doberské nečekali, jednak také proto, abyste „bojovali“ proti podobně složenému týmu!

Prosím, hledejte kolegyně/kolegy, dospěláky…do svého týmu a neváhejte se přihlásit – k dispozici pro přihlášené týmy budou tyto časy začátků:
14:00 15:00 16:00 17:00
14:15 15:15 16:15 17:15
14:30 15:30 16:30 17:30

Posledních 15 minut v každé hodině bude k dispozici nepřihlášeným týmům.

Součástí Lasertagu bude rovněž soutěž v rychlosti střelby o velmi zajímavé ceny. Zde se k účasti přihlašovat nemusíte, stačí jen si to vyzkoušet a být úspěšní!

Těšíme se na Vás!
------------------------------------------------------------------------------------------------------

UPOZORNĚNÍ pro zájemce o velmi tradiční zábavu – SOUTĚŽ V HÁZENÍ VAJEC VE DVOJICÍCH.

Dochází ke změně času začátku soutěže – 18:15 hodin!

Soutěž se uskuteční v zadní části areálu.
Chcete-li mít jistou účast v této soutěži, pláštěnku a možnost vyhrát nebo jen ukázat svůj um, přihlaste se v obecním stánku od 14 hodin.

 

……………………………………………………………………………………………………………………..

 

Průvodci našich hostů

 

Na tomto místě bych chtěl požádat členy Klubu seniorů, zda by se také letos neujali role průvodců našich hostů ze Slovenska a Polska. Zájemce prosím, aby kontaktovali paní Drahušku Gryžboňovou nebo pana Čeňka Juřicu. Právě oni si povedou seznam průvodců a po dohodě všem předají slušivá žlutá trička.

Sraz průvodců bude před budovou základní školy v 11.45 hodin.

Děkuji Vám za vstřícnost.

 

Moderátoři

 

Nemohu zapomenout ani na jména moderátorů.

Od 14 hodin se své role ujme zkušená dvojice ve složení Natálka Pajdlová a Kryštof Skokan.

V pozdním odpoledni předají štafetu moderátoru Radia ČAS Janu Gavelčíkovi. Ale to není všechno – připravujeme ještě jedno překvapení – uvedení na moderátorskou scénu…dalšího, nadějného…juniora z naší školy. Pokud vše dobře dopadne, spatříte jeho premiéru při PLACKIÁDĚ od 13 hodin!

 

A jedna NOVINKA na závěr.

 

Dlouholetý a velmi aktivní sponzor Velké Doberské, pan Jakub Milata, hodlá každý ročník ozvláštnit něčím jiným, novým, vhodným a zacíleným zejména na děti.

Díky jeho nápadu a podpoře se budou moci všechny děti do 15 let od 14 do 18 hodin občerstvit ve speciálním pavilónu. ZDARMA!

Zde pro ně budou připraveny nápoje, ovoce, zdravé pochutiny a to vše ZDARMA! Kubo, děkujeme…

 

Vedení obce zve všechny občany k návštěvě areálu multifunkčního hřiště. Přijďte se pobavit, pozdravit své známé, nechat se unést tancem i zpěvem, přijďte prožít příjemný Den obce spolu s námi všemi.

 

                                                                                                             Milan Stypka

 zpět     nahoru     domů


Obecní úřad:
DOBRÁ č.p. 230, 739 51 Dobrá
Telefon:
+420 558 641 491, +420 558 641 202
E-mail:
oudobra@dobra.cz
Úřední hodiny:
pondělí, středa 8:00-12:00, 12:30-17:00

Kalendář akcívaše reklama  |  úvodní stránka  |  mapa stránek  |  úřední deska  |  fotky a videa

© 2011-2017 Obec Dobrá   |   realizace nextWEB 45